Новий план дій щодо військової мобільності країн членів ЄС.
Чому виник новий План дій щодо військової мобільності ЄС ?
Європейський Союз переглянув свої дії у воєнній сфері, виконані в рамках Плану дій 2018 року, одночасно розширюючи обсяг і спектр дій на нові сфери. Назва «2.0» підкреслює, що ЄС прагнемо до оновлення системи з новими видами діяльності на додаток до існуючих.
В останньому спільному для країн ЄС щорічному звіті про виконання Плану дій щодо військової мобільності від вересня 2021 року було оголошено про оновлення Плану дій та запровадження подальших напрямків роботи, оскільки багато дій у ньому виконано.
Загарбницька війна рф проти України підтвердила нагальну необхідність посилення військової мобільності ЄС. Це також відображено в Стратегічному компасі, прийнятому Радою ЄС в березні 2022 року, і в Спільному повідомленні щодо аналізу інвестицій в оборону від травня 2022 року.
. У чому полягає нова цінність Плану дій щодо військової мобільності ЄС 2.0?
План дій спрямований на забезпечення швидкого та безперебійного переміщення військових частин та їхнього обладнання – у короткий термін і у великому масштабі – що дозволить їм швидко реагувати на нові загрози не тільки на зовнішніх кордонах ЄС але й за їх межами.
План 2.0 розширює сферу військової мобільності та визначає нові сфери для подальших дій, протидіючи загрозам і викликам, що випливають із нового середовища безпеки після агресії рф проти України .
. Які нові елементи плану дій 2.0 ?
План дій додає два нових критерія: один – стійкість і готовність країн-членів ЄС, а другий – партнерство країн-членів ЄС . Крім того, це зміцнить два вже існуючі критерії шляхом покращення інфраструктурних та регуляторних аспектів.
Зокрема, План дій ЄС 2.0 буде направлений на:
- Покращення транспортної інфраструктури подвійного призначення;
- Оновлення військових вимог, включаючи вимоги до ланцюга постачання палива для військового транспорту;
- Цифровізація адміністративних процесів;
- Розвиток можливостей стратегічного транспортування відповідно до звіту про скоординований щорічний звіт про оборону (CARD) від листопада 2020 року;
- Захист від кібератак та інших гібридних загроз, а також усунення ризиків, пов’язаних із прямими іноземними інвестиціями в критичну інфраструктуру;
- Підвищення кліматичної стійкості та енергетичної безпеки, а також усунення інших ризиків безпеки в транспортному секторі.
Ось деякі з нових заходів, включених до нового Плану дій:
- Комісія ЄС разом з профільним Комітетом ЄС проведуть аналіз того, як фізична військово-транспортна мережа ЄС відповідає військовим вимогам, за необхідності консультуючись з НАТО. Мета полягає в тому, щоб надати пріоритет розвитку інфраструктури подвійного призначення та фінансуванню на рівні ЄС і забезпечити стійкість транспортних мереж.
- Європейський оборонний фонд має намір профінансувати консорціум, який розробляє нову систему військової мобільності, яка стане важливим внеском у прискорення термінів шляхом цифровізації адміністративних процесів.
Новий План дій ЄС 2.0 стосується розвитку стратегічних можливостей відповідно до звіту CARD, щоб гарантувати, що держави-члени ЄС підвищать мобільність, здатність до розгортання та стійкість збройних сил. Зокрема, він усуне недоліки стратегічних механізмів, у тому числі вантажопідйомних можливостей (як повітряних, так і морських), необхідних для ефективного переміщення великомасштабних сил і стратегічних транспортних можливостей у критичній зоні, в першу чергу, негабаритних або спеціалізованих вантажів.
У новому Плані дій 2.0 більше уваги приділяється проведенню військових навчань для виявлення перешкод і вузьких місць, які залишаються, у тому числі в рамках «живих навчань», запропонованих у контексті Спроможності швидкого розгортання.
Подальші нові дії посилять синергію, співпрацю та координацію між оборонними суб’єктами та цивільним сектором з метою управління сплеском попиту на транспортні засоби в кризових ситуаціях.
На додаток до співпраці ЄС-НАТО, новий компонент партнерства вводить пропозиції щодо розширеного діалогу та зв’язку подвійного призначення з регіональними партнерами, такими як Україна та Молдова
, обміну передовим досвідом із партнерами із Західних Балкан та активізації співпраці із США, Канадою і Норвегія.
. Що було зроблено з моменту запуску першого Плану дій військової мобільності ЄС у 2018 році?
Щоб оцінити прогрес, досягнутий у виконанні Плану дій 2018 року, Європейська Комісія та Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки підготували щорічні спільні звіти (у 2019, 2020 та 2021 роках). Ці звіти представлені на додаток до щорічного звіту Європейського оборонного агентства про прогрес військової мобільності.
У серпні 2021 року було прийнято першу робочу програму Connecting Europe Facility (CEF) на 2021-2023 роки та імплементаційний регламент щодо вимог подвійного використання для цих проектів. Після агресії рф проти України Комісія ЄС прискорила терміни для розробки проектів і забезпечила багаторічний бюджет (1,69 мільярда євро для проектів транспортної інфраструктури подвійного призначення в рамках CEF 2021-2027).
Також було розглянуто нормативні та процедурні питання: Митні формальності для транскордонних військових переміщень було спрощено шляхом введення інструкції щодо використання форми ЄС 302; транспортування небезпечних вантажів у військовій сфері було узгоджено; нова директива передбачає звільнення від ПДВ та акцизів для військової діяльності в рамках ЄС; двадцять п’ять держав-учасниць, а також Норвегія приєдналися до програми Європейського оборонного агентства «Оптимізація процедур отримання дозволів на транскордонне пересування в Європі».
Крім того, в рамках Європейського оборонного фонду Комісія ЄС виділить 9 мільйонів євро на підтримку розробки безпечної цифрової військової мобільної системи (SDMMS), яка сприятиме прямому та безпечному обміну інформацією між урядами, які запитують і схвалюють будь-які військові переміщення. Передбачається, що цифрова система стане доступною до середини 2025 року.
У рамках Постійного структурованого співробітництва (PESCO) країни-члени ЄС започаткували різні проекти співпраці. Проект «Військова мобільність» об’єднує двадцять п’ять держав-членів та дружні країни для координації відповідних національних заходів, у тому числі тих, що узгоджені державами-членами ЄС в так званій «заявці щодо військової мобільності» від 25 червня 2018 року.
Проект «Логістичні центри» включає 17 держав-членів ЄС, які працюють разом, щоб об’єднати свої логістичні склади та можливості,скоротити час реагування і оптимізувати використання потужностей.
. Чи охоплюватиме План дій ЄС 2.0 також співпрацю ЄС-НАТО?
Обидві організації мають спільний інтерес у просуванні військової мобільності та мають різні інструменти в їхньому розпорядженні.
Структурований діалог між чиновниками ЄС і НАТО щодо військової мобільності вже відбувається для забезпечення узгодженого підходу та синергії між ЄС і НАТО.
Новий План дій ЄС 2.0 сприятиме подальшому зміцненню та інтенсифікації співпраці між ЄС і НАТО щодо військової мобільності. Наприклад, ЄС має намір тісно співпрацювати з НАТО щодо вимог до ланцюга постачання палива для військового транспорту.Співпраця базується на принципах відкритості, прозорості, взаємності та інклюзивності. Це забезпечить міцнішу та більш надійну європейську опору в НАТО.
. Чи будуть виділені додаткові кошти на проекти подвійного призначення через війну в Україні
?
У рамках другого конкурсу пропозицій CEF Європейський Союз використовуватимемо гнучкість бюджету, який Рада ЄС виділила в багаторічній робочій програмі, щоб підтримати якомога більше проектів. Особливо враховуючи теперішню геополітичну ситуацію.
Парламент ЄС отримав 63 проекти, які запитують фінансування ЄС понад 1 мільярд євро. Про те, які проекти пройшли відбір, ЄС повідомить у грудні 2022 року. Також парламент ЄС розгляне подальше збільшення поточного бюджету CEF на військову мобільність у розмірі 1,69 мільярда євро, коли буде проведений проміжний аналіз багаторічної фінансової програми на військову мобільність ЄС.
Посилання на документи:
- Action Plan on Military Mobility 2.0: https://defence-industry-
space.ec.europa.eu/action- plan-military-mobility-20_en
Автор: Ігор Жданюк