Навіщо ЄС потрібна нова ініціатива щодо сталого авіаційного палива?
На відміну від сектору автомобільного транспорту, літаки з нульовим рівнем викидів ще не доступні на ринку, і вони не будуть широко використовуватися раніше 2035 року для короткомагістральних рейсів. Варіанти декарбонізації авіації обмежені. Необхідно декарбонізувати авіаційне паливо, оскільки воно залишатиметься нормою для двигуна літаків у наступні десятиліття. SAF має потенціал для значного скорочення викидів. ReFuelEU Aviation збільшить виробництво та використання SAF вже в короткостроковій перспективі та надасть довгостроковий сигнал ринку для заохочення інвестицій. Подальший внесок у скорочення викидів надходитиме від ринкових заходів, пов’язаних із переглядом системи торгівлі викидами, CORSIA та оподаткуванням енергії.
Які зобов’язання встановлюються щодо використання екологічно чистого авіаційного палива в рамках ініціативи ReFuelEU?
Ініціатива ReFuelEU Aviation пропонує узгоджені для всього ЄС правила для екологічно безпечного авіаційного палива (SAF), які застосовуватимуться до постачальників палива та операторів авіакомпаній, створюючи рівні умови гри. Авіакомпанії будуть зобов’язані завантажувати авіаційне паливо, доповнене SAF, під час вильоту з аеропортів ЄС. ReFuelEU також зобов’язує постачальників палива включати більше SAF в реактивне паливо з 2030 по 2050 рік:
- 2% до 2025 року
- 5% до 2030 року;
- 20% до 2035 року;
- 32% до 2040 року;
- 38% до 2045 року;
- 63% до 2050 року.
Ця пропозиція просуває, перш за все, сучасне біопаливо та синтетичне паливо, вироблене з екологічно чистої електроенергії, і відповідає вимогам сталого розвитку відповідно до переглянутої Директиви ЄС про відновлювані джерела енергії (RED). Ці види палива є перспективними з точки зору скорочення викидів, інноваційного потенціалу та можливості масштабування для задоволення майбутніх потреб.
З міркувань сталого розвитку біопаливо рослинного походження не входить до ініціативи RefuelEU. Водень і електроенергія також не включені. Вони є перспективними варіантами подальшої декарбонізації авіації, але очікується, що вони будуть доступні лише для короткомагістральних рейсів і після 2035 року.
Які зміни пропонуються щодо оподаткування авіаційного палива в Директиві ЄС про оподаткування енергетики?
Переглянута Директива ЄС про оподаткування енергоносіїв запроваджує мінімальні податкові ставки, що застосовуються до авіаційного палива, що використовується на рейсах всередині ЄС. Це дозволить краще врахувати екологічну вартість викопного палива та стимулюватиме використання більш екологічного авіаційного палива, такого як сучасне біопаливо або електронне паливо. Це також спонукатиме авіакомпанії використовувати більш ефективні та менш забруднюючі літаки. Запропоновані податкові ставки на авіаційне паливо поступово збільшуватимуться протягом десяти років, щоб досягти мінімальної ставки 10,75 євро/ГДж у всьому ЄС. Стале та альтернативне авіаційне паливо отримає нульову мінімальну ставку податку.
Як реформа системи торгівлі викидами ЄС стимулюватиме декарбонізацію авіаційного сектора?
Щоб досягти кліматичних цілей до 2030 року, необхідно істотно скоротити викиди в авіаційному секторі. Комісія пропонує переглянути авіаційні правила ETS, щоб посилити ціновий сигнал, стимулюючи економічно ефективне скорочення авіаційних викидів, і допомогти забезпечити прискорення декарбонізації сектору та справедливий внесок у досягнення кліматичних цілей ЄС. Зокрема, квоти ETS, які надаються авіакомпаніям безкоштовно, з часом будуть скасовані.
Як будуть зменшені викиди від стаціонарних літаків?
Щоб зменшити викиди парникових газів, забруднення та шум від стаціонарних літаків, пропозиція щодо Регламенту ЄС інфраструктури альтернативного палива вводить зобов’язання забезпечувати електропостачання всіх стаціонарних літаків в аеропортах основної та комплексної мережі TEN-T замість реактивного палива. Це зобов’язання застосовуватиметься до всіх вихідних станцій, починаючи з 2025 року, і до всіх зовнішніх постів, починаючи з 2030 року. Крім того, не пізніше 2030 року держави-члени ЄС повинні будуть забезпечити, щоб уся електроенергія, що постачається на стаціонарні літаки, надходила безпосередньо з електромережі або з виробленої на місці відновлюваної енергії.
Крім того, для просування альтернативних видів палива та розвитку відповідної інфраструктури національні політичні рамки, які держави-члени ЄС повинні розробити у відповідь на новий Регламент ЄС щодо інфраструктури альтернативних видів палива, повинні бути готовими до майбутнього та включати докладні довгострокові стратегії декарбонізації. зосередження уваги на розгортанні інфраструктури для літаків з низьким і нульовим рівнем викидів.
Як будуть підтримуватися рівні конкуренції на ринку авіаперевезень?
Комісія ретельно оцінила кумулятивні наслідки цього пакету в цілому та звернула особливу увагу на вплив на конкурентоспроможність авіатранспортної галузі. Важливо забезпечити, щоб усі авіаційні суб’єкти, які працюють на єдиному авіаційному ринку ЄС, з нього чи всередині нього, могли покладатися на надійні правила та користуватися рівними можливостями. Усі авіакомпанії, що працюють в аеропортах ЄС, незалежно від їх національності, повинні прийняти перехід до екологічно чистого авіаційного палива. Це дозволить нам максимально розкрити потенціал декарбонізації екологічно чистого авіаційного палива, водночас гарантуючи рівномірний розподіл усіх додаткових витрат на паливо. Оскільки очікується, що ціни на екологічно чисте авіаційне паливо з часом зменшаться, зокрема завдяки економії на масштабах, авіакомпанії також отримають вигоду від фінансових стимулів для використання такого палива в рамках EU ETS і CORSIA.
Правила ЄС ETS застосовуються до всіх рейсів у межах ЄС, незалежно від країни походження оператора. Таким чином, авіакомпанії, що працюють на певному маршруті, розглядаються однаково згідно з правилами ЄС ETS, щоб уникнути викривлення ринку.
Правила CORSIA вимагають, щоб країна, з якої відправляється рейс, і країна призначення були включені в CORSIA для застосування будь-яких компенсаційних вимог. Це гарантує однакове ставлення до операторів на одному маршруті відповідно до правил CORSIA.
Директива про оподаткування енергетики пропонує скасувати обов’язкове звільнення від податку на пальне для палива, що використовується на рейсах всередині ЄС. Однак, враховуючи, що високу частку ринку виключно вантажних рейсів виконують певні перевізники третіх країн на рейсах всередині ЄС, які не можуть оподатковуватися через міжнародні угоди, Директива пропонує звільнити виключно вантажні рейси від податку на пальне. Це збереже рівні умови гри між перевізниками ЄС і третіх країн, які здійснюють виключно вантажні перевезення.
…це найкращі перспективи для майбутнього України
Посилання на нормативи:
– Renewable Energy Directive (RED);
– https://ec.europa.eu/
Автор: Ігор Жданюк