Як морський транспорт стане екологічнішим?
Сьогодні морський сектор майже повністю залежить від рідких вуглеводнів, які сильно забруднюють навколишнє середовище та містять багато вуглецю, таких як мазут, суднове дизельне паливо або газойль. Важливо швидко змінити цю тенденцію, щоб узгодити морські перевезення з цілями Європейської зеленої угоди.
️
За допомогою пропозицій ЄС мета полягає в тому, щоб сектор морського транспорту належним чином вніс свою справедливу частку в посилення кліматичних зусиль ЄС, одночасно координуючи свої дії на глобальному рівні, зокрема в Міжнародній морській організації (IMO), і забезпечуючи чесну конкуренцію та належне функціонування ринку морських перевезень ЄС.
Розширення Системи торгівлі викидами ЄС на морський сектор забезпечит насамперед те що викиди від судноплавства також підпадають під загальне обмеження, і створить ціновий сигнал для стимулювання декарбонізації. На додаток до торгівлі викидами, FuelEU Maritime збільшить використання екологічних альтернативних видів палива в судноплавстві та в європейських портах.
Обидві пропозиції ЄС базуватимуться на існуючій системі моніторингу, верифікації та звітності про викиди парникових газів у секторі. Вони також матимуть однакову географічну зону, а саме перевезення всередині ЄС, а також половину міжнародних рейсів (тобто половину вхідного етапу та половину вихідного етапу). Такий підхід допоможе забезпечити рівні умови гри, зберегти конкурентоспроможність морських перевезень на короткі відстані порівняно з іншими видами транспорту та уникнути витоку вуглецю.
Крім того, перегляд Директиви ЄС про оподаткування енергетики також сприятиме скороченню викидів парникових газів шляхом висунення мінімальних ставок оподаткування відповідного палива, що використовується для поромів, рибальських і вантажних суден всередині ЄС.
Нарешті, щоб підтримати використання чистого палива на причалах, новий Регламент інфраструктури альтернативних видів палива вимагає, щоб морські порти TEN-T встановлювали електропостачання, щоб задовольнити попит принаймні 90% контейнерних і пасажирських суден, які заходять у цей порт. У кожному внутрішньому водному порту TEN-T має бути встановлена одна берегова електрична установка.
Водночас пропозиції стимулюватимуть науково-дослідні роботи та сприятимуть виведенню компаній ЄС на передовий край переходу, який розпочинає морський сектор.
Цей пакет також підтримуватиме рівні умови для операторів суден і судноплавних компаній, що має вирішальне значення для добре функціонуючого ринку морських перевезень ЄС.
Які цілі встановлено для використання стійких видів палива в рамках морської ініціативи FuelEU?
Пропозиція ЄС встановлює обмеження на інтенсивність викидів парникових газів енергії, що використовується на борту. Цільові показники визначаються на основі контрольного значення, що відображає середню інтенсивність парникових газів флоту в енергії, яка використовується на борту суден у 2020 році, і зменшено на такі відсотки:
- 2% до 2025 року;
- 6% до 2030 року;
- 13% до 2035 року;
- 26% до 2040 року;
- 59% до 2045 року;
- 75% до 2050 року.
Крім того, пасажирські судна та контейнеровози повинні використовувати берегове електропостачання, якщо вони не можуть продемонструвати використання іншої технології з нульовим викидом. Віддаючи перевагу технологічно нейтральному підходу, пропозиція включає всі відновлювані та низьковуглецеві види палива в морському транспорті, такі як рідке біопаливо, декарбонізований газ (включаючи біо-СПГ), декарбонізований водень і декарбонізоване паливо, отримане з водню. (включаючи метанол і аміак), а також електроенергію. Незважаючи на те, що деякі з цих видів палива вже є технологічно зрілими, їх застосування в морському секторі ще належить широко випробувати та розгорнути, і поки що воно було надзвичайно обмеженим без чітких цілей, які б забезпечували впевненість інвесторів.
️Як морський транспорт буде включено до ЄТС?
Щоб гарантувати, що сектор морського транспорту сприяє кліматичним амбіціям ЄС, Комісія пропонує розширити сферу дії Системи торгівлі викидами ЄС, щоб охопити викиди CO2 від великих суден (понад 5000 валової тоннажності).
Що робить ЄС на міжнародному рівні для забезпечення рівних умов гри?
ЄС активно працює в контексті ІМО щодо скорочення викидів парникових газів від судноплавства. Зокрема,розроблюються загальні вказівки щодо оцінки життєвого циклу альтернативних видів палива, і, відповідно до Стратегії стійкої та розумної мобільності, ЄС висунемо пропозицію щодо ринкових заходів для судноплавства в IMO у 2022 році.
Однак ЄС не можемо дозволити собі чекати, якщо хочемо досягти наших кліматичних цілей, тому вже зараз вживаються заходи на рівні ЄС.
ЄС приділятимемо максимальну увагу можливому впливу законодавства на треті країни, але оскільки сектор морського транспорту працює в середовищі відкритих ринків і гострої міжнародної конкуренції, також необхідно забезпечити рівні умови гри та уникнути витоку вуглецю. Ось чому заходи ЄС мають однаково застосовуватися до суден під усіма прапорами, що торгують у портах ЄС.
Досвід показав, що амбітні регіональні дії можуть допомогти прискорити кліматичні дії в третіх країнах і на міжнародному рівні. У майбутньому ЄС, безумовно, розгляне можливість узгодження законодавства ЄС з майбутніми розробками на міжнародному рівні, якщо це буде доречно.
Чи поширюватиметься на паливо для морського транспорту Директива про оподаткування енергетики?
Паливо, що поставляється для використання в судноплавстві, наразі звільняється від оподаткування відповідно до чинної Директиви. Сьогоднішня пропозиція ЄС висуває мінімальні ставки оподаткування, які заохочують перехід на більш екологічні види палива. На практиці нові правила запроваджують мінімальну ставку акцизного збору на відповідне паливо, що використовується для поромних, рибальських і вантажних суден всередині ЄС.
Ці мінімальні податкові ставки відображатимуть ступінь ризику потенційного витоку вуглецю для сектора. Щоб обмежити вищий ризик бункерування, коли судна, які використовуються для рейсів всередині ЄС, заправляються паливом за межами ЄС, суднове паливо підлягатиме такій самій нижчій ставці податку, що й у сільськогосподарському секторі. Ці низькі показники також відображають важливість морського транспорту для досягнення найбільш віддалених і периферійних регіонів і островів ЄС.
У той же час, щоб заохочувати використання чистішої енергії, відповідно до морської ініціативи FuelEU, стійке та альтернативне паливо матиме мінімальну нульову ставку податку протягом перехідного періоду в 10 років, якщо воно використовується для водного судноплавства.
…це найкращі перспективи для майбутнього України
Посилання на нормативи:
– EU Emissions Trading System;
– Carbon Border Adjustment Mechanism
– proposing to revise the ETS aviation rules;
Автор: Ігор Жданюк